Тритикале озиме ШАЛАНДА

ОРИГІНАТОР: Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр’єва НААНУ 

ЗАНЕСЕНИЙ ДО РЕЄСТРУ СОРТІВ РОСЛИН УКРАЇНИ на 2014 рік для вирощування на зерно в лісостеповій і поліській зонах.

БІОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ:

  • сорт тритикале озимого Шаланда відрізняється міцним стеблом та стійкістю до вилягання (9 балів) при висоті рослин 130-145см
  • Сорт середньостиглий (вегетаційний період 280-285 діб).
  • Морозо-зимостійкість підвищена (8-9 балів), посухо-жаростійкість — висока (9 балів).
  • Стійкість до основних хвороб в польових умовах на рівні 9 балів.

ГОСПОДАРСЬКІ ОЗНАКИ:

Потенційна урожайність зерна сорту тритикале озимого Шаланда – 10 т/га.

Практично отримана урожайність У сортовипробуванні за 5 років середня врожайність становила 5,93-8,10 т/га, що на 14,1-16,7% вище за сорт-стандарт Раритет.

ЯКІСТЬ ЗЕРНА:

Сорт озимого тритикале Шаланда має високі хлібопекарські та кормові якості.

Вміст білка в зерні – 11-13,7 %, вміст клейковини в борошні – 24-28%, показник ВДК – 85-110 одиниць, сила борошна – 80 о.а., пружність тіста – 78 мм, розтяжність – 66 мм, об’єм хліба зі 100 г борошна – 350-400 мл, загальна хлібопекарська оцінка – 6,1 балів.

АГРОТЕХНІЧНІ ВИМОГИ:

Сорт тритикале озимого Шаланда рекомендується розміщувати після непарових попередників. Строк сівби оптимальний для зони. Норма висіву насіння тритикале озимого Шаланда становить 2,5-4,5 млн. схожих насінин на 1 га в залежності від строків сівби і попередників.

ОСОБЛИВОСТІ СОРТУ:

Догляд за посівами тритикале такий самий, як і за озимою пшеницею: застосовують інтегровану систему захисту рослин від шкідників, хвороб, бур’янів та вилягання з використанням препаратів та дотриманням доз і строків застосування, рекомендованих для озимої пшениці.

Збирають тритикале у фазі воскової стиглості зерна роздільним способом, а у фазі повної стиглості – прямим комбайнуванням. Не можна допускати перестою рослин на пні через можливі обламування колосся і втрати зерна. Зважаючи на значну крупність зерна тритикале, обмолот, особливо насінних посівів, слід здійснювати при меншій частоті обертання барабана – до 600 об./хв, що зберігає його від травмування.

Тритикале, яке вирощують на зелений корм, скошують до колосіння, на силос – у фазі наливання зерна.