Озима пшениця НОВОСМУГЛЯНКА

Озима пшениця НОВОСМУГЛЯНКА сильна

ОРИГІНАТОР: Інститут фізіології рослин і генетики НАН України.

ЗАНЕСЕНИЙ ДО РЕЄСТРУ СОРТІВ РОСЛИН УКРАЇНИ на 2016 рік для вирощування у поліській, лісостеповій та степовій зонах України.

БІОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ:

  • Сорт короткостебловий, високоінтенсивного типу.
  • Середньоранній, вегетаційний період 278–282 дні.
  • Високостійкий до вилягання, борошнистої роси та бурої листкової іржі, стікання, проростання та обсипання зерна, має підвищену зимо- та посухостійкість.
  • Різновидність – еритроспермум.

ГОСПОДАРСЬКІ ОЗНАКИ:

  • На високому фоні мінерального живлення забезпечує рекордні врожаї. За даними оригінатора (ІФРГ НАН України) у роки конкурсного випробування середня урожайність сорту Новосмуглянка становила 101,5 ц/га, що на 9,1 ц/га перевищує врожайність національного стандарту.
  • Середня врожайність сорту Новосмуглянка в зоні Степу за роки Державного випробування становила 56,4 ц/га, в зоні Лісостепу – 68,4 ц/га, Полісся – 59,6 ц/га, що на 2,7-5,4 ц/га перевищує національний стандарт.

ЯКІСТЬ ЗЕРНА: борошномельні та хлібопекарські властивості добрі й відмінні. Зерно сорту Новосмуглянка містить 13,2–14,0 % білка, 28,6–31,3% сирої клейковини, сила борошна 315–350 а.о., об’єм хліба із 100 г борошна 1000–1100 мл, загальна оцінка хлібопекарських якостей 7,8–8,0 бала. Віднесений до сильних пшениць.

АГРОТЕХНІЧНІ ВИМОГИ: сорт для добрих господарів, технологія вирощування звичайна як для сортів високоінтенсивного типу. Сорт потребує, добре реагує і витримує високі фони мінерального живлення, формуючи на них високі врожаї. Для забезпечення отримання високих урожаїв зерна необхідно проводити також захист рослин від шкідників та хвороб, особливо після викидання колосу, фунгіцидами типу альто супер, фалькон чи фолікур.

З метою отримання високоякісного зерна необхідно проводити третє підживлення сухими азотовими туками чи позакореневе підживлення карбамідом N10–15 кг на га у фазі колосіння – молочна стиглість.

Норма висіву насіння 5,0-6,0 млн. схожих зерен на 1 га залежно від зони  та волого забезпечення. Сіяти в другій половині оптимальних строків.

ОСОБЛИВОСТІ СОРТУ:

  • Має подовжений період післязбирального спокою, що необхідно враховувати при визначенні схожості насіння;
  • схильний до перехресного запилення, що спричиняє незначну варіабельність висоти стеблестою в межах основного фенотипу сорту;
  • Глибина загортання насіння повинна бути не більше 5–7 см.